_DSC7937.jpg

O NÁS

České filharmonické kvarteto vzniklo v roce 2000 z iniciativy členů České filharmonie. Kvarteto vystupuje ve složení Olga Šroubková 1. housle, Viktor Mazáček 2. housle, Jiří Poslední viola a Jakub Dvořák violoncello. Výborné individuální dispozice všech hráčů a jejich dlouholeté zkušenosti v komorní hře jsou velkým vkladem pro prvotřídní interpretaci skladeb. Zvuk kvarteta, který je typický pro českou kvartetní školu, je vysoce ceněn odbornou kritikou.
ČFK účinkuje pravidelně v komorních cyklech České filharmonie, na festivalech a v koncertních řadách Kruhů přátel hudby po celé České republice a v zahraničí (Velká Británie, Lucembursko, Německo, Japonsko, Izrael, Čína, Slovensko).
Kvarteto se také podílelo na japonském projektu Terapie Mozartem, v rámci kterého nahrálo řadu Mozartových komorních skladeb. Pro významný japonský label Octavia Records soubor také natočil Mozartovy „Haydnovské“ a „Pruské“ kvartety.
Na podzim roku 2017 kvarteto vydalo pod nakladatelstvím Arco Diva CD s úpravami klavírních skladeb pro smyčcové kvarteto Leoše Janáčka „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“.

 

HRÁČI KVARTETA

Olga Šroubková

1. housle

Olga Šroubková (1993) se věnuje hře na housle od 4 let, kdy ji začala vyučovat její matka Rimma Kotmelová, absolventka Moskevské konzervatoře ve třídě prof. Viktora Pikajzena. Od osmi let pokračovala ve studiu již na Hudební škole hlavního města Prahy ve třídě prof. Jiřího Fišera, u něhož absolvovala Gymnázium Jana Nerudy s hudebním zaměřením a následně i Pražskou konzervatoř v roce 2014. Od října 2014 studuje na Hochschule für Musik, Theater und Medien Hannover pod vedením prof. Adama Kosteckiho. Aktuálně působí na pozici koncertního mistra České filharmonie.
Je laureátkou řady českých i mezinárodních soutěží, mj. Soutěžní přehrávka konzervatoří a hudebních tříd gymnázií 2011 (1. cena a titul absolutního vítěze), Mezinárodní soutěž BRAVO! 2013 v Belgii (1. cena), Kloster Schöntal 2013 v Německu (2. cena a speciální cena EMCY), Soutěž Nadace Bohuslava Martinů 2013 (1. cena a Cena za nejlepší interpretaci skladby B. Martinů), Zhuhai International Competition for Young Musicians 2015 v Číně (4. cena), Chengdu International Violin Competition 2015 v Číně (1. cena), Rodolfo Lipizer Prize 2016 v italské Gorizii (1. cena a 4 zvláštní ocenění), Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2017 (1. cena,  Cena Nadace Bohuslava Martinů a Cena Nadace Český hudební fond), Michael Hill International Violin Competition 2017 (4. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobého díla) a Shanghai Isaac Stern International Violin Competition 2018 v Číně (2. cena a Cena za nejlepší interpretaci soudobé čínské skladby).
Jako sólistka vystupuje s předními českými a slovenskými orchestry, mj. Česká filharmonie, PKF – Prague Philharmonia, Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK, Karlovarský symfonický orchestr, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Státní filharmonie Košice, Státní komorní orchestr Žilina. V rámci soutěží ji doprovodily zahraniční orchestry jako je Shanghai Symphony Orchestra a Symphony Orchestra of the Udmurt Republic.
Úspěšně spolupracovala s předními dirigenty jako je Petr Altrichter, Andrea Barizza, Nuno Coelho, Chuhei Iwasaki, Julian Rachlin, Jiří Rožeň, Michael Stern, Leoš Svárovský aj.
Účinkovala na mnoha významných festivalech – např. MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské Jaro, NF Smetanova Litomyšl, Allegretto Žilina, MHF Leoše Janáčka, Film Music Prague, Ticino Musica International Classic aj. 
Na svých sólových recitálech pravidelně spolupracuje s klavíristou Miroslavem Sekerou.

Viktor Mazáček

2. housle

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Štětiny a Akademii múzických umění absolvoval u profesora Ivana Štrause. Od roku 1994 je členem skupiny 1. houslí orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a spolupracuje s mnoha renomovanými ansámbly jako jsou Konvergence, Camerata Bohemica a Capella Regia Praha. Je koncertním mistrem Komorního orchestru Dvořákova kraje. Od roku 2015 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jiří Poslední

viola

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. Ziky a komorní hru u Josefa Vlacha a Viktora Moučky z legendárního Vlachova kvarteta. Je vyhledávaným komorním hráčem. Účinkoval mimo jiné v souborech Šroubkovo kvarteto, Joseph trio, Pražští barokní sólisté a Capella Regia Praha. Pravidelně vyučuje na mezinárodních kurzech komorní hudby Ameropa v Praze. V roce 1997 se stal členem violové skupiny orchestru České filharmonie. Od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jakub Dvořák

violoncello

Hudební vzdělání získal v Praze jako soukromý žák prof. Mirko Škampy. Po ukončení studia na gymnáziu byl přijat na pražskou Akademii múzických umění, kde ve třídě prof. Rudolfa Lojdy v roce 1990 absolvoval. Již od svých studentských let spolupracoval s řadou komorních orchestrů a souborů (Concertino Notturno Praha, Joseph trio, Musica Gaudeans, Virtuosi di basso, Capella Regia Praha). V roce 1997 se stal členem violoncellové skupiny orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

 

Praha, Česká republika

  • Facebook

©2018 by Czech Philharmonic Quartet

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now