_DSC7937.jpg

O NÁS

České filharmonické kvarteto 

vzniklo v roce 2000 z iniciativy členů České filharmonie. Kvarteto v současné době z důvodů spojených s koronavirovou krizí vystupuje bez stálého primária. Této funkce se dočasně ujal vynikající houslista, primárius Wihanova kvarteta a profesor HAMU, pan Leoš Čepický. Dále kvarteto tvoří Viktor Mazáček 2. housle, Jiří Poslední viola a Jakub Dvořák violoncello. Výborné individuální dispozice všech hráčů a jejich dlouholeté zkušenosti v komorní hře jsou velkým vkladem pro prvotřídní interpretaci skladeb. Zvuk kvarteta, který je typický pro českou kvartetní školu, je vysoce ceněn odbornou kritikou.
ČFK účinkuje pravidelně v komorních cyklech České filharmonie, na festivalech a v koncertních řadách Kruhů přátel hudby po celé České republice a v zahraničí (Velká Británie, Lucembursko, Německo, Japonsko, Izrael, Čína, Slovensko).
Kvarteto se podílelo na japonském projektu Terapie Mozartem, v rámci kterého nahrálo řadu Mozartových komorních skladeb. Pro významný japonský label Octavia Records soubor také natočil Mozartovy „Haydnovské“ a „Pruské“ kvartety.
Na podzim roku 2017 kvarteto vydalo pod nakladatelstvím Arco Diva krásné CD se skladbami Leoše Janáčka „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“, tedy s úpravami těchto klavírních cyklů pro smyčcové kvarteto. Od té doby je velkým propagátorem těchto děl, která uvádí po celé republice. První cyklus byl s velkým ohlasem hrán i v Japonsku na turné v r. 2018.

V sezóně 2019 natočilo na CD první čtyři kvartety skladatele Jaroslava Krčka a v současné době se připravuje na premiéry dalších jeho kvartetů, jako i na jejich zvěčnění na dalším CD. V sezóně 2020 bylo kvartetu bohužel zrušeno kvůli celosvětové pandemii mnoho zajímavých projektů, včetně turné po Japonsku a Itálii, ale například účinkování na festivalu Dvořákova Praha, festivalu Jakuba Jana Ryby, nebo Forfest v Kroměříži se uskutečnit podařilo.

 

HRÁČI KVARTETA

Leoš Čepický

1. housle

Konzervatoř v Pardubicích absolvoval v roce 1985 ve třídě prof. Ivana Štrause. Na Akademii múzických umění v Praze studoval housle u prof. Jiřího Nováka a komorní hru ve třídě prof. Antonína Kohouta (oba členové Smetanova kvarteta). Na AMU se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes.

Zúčastnil se jak sólových tak i kvartetních soutěží. V Kocianově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí zvítězil v roce 1981 s titulem laureáta, na soutěži konzervatoří v Ostravě v roce 1983 získal druhou cenu. V roce 1985 obsadil páté místo na soutěži "Václav Huml" v jugoslávském Zagrebu. V italské Gorizii v roce 1993 mu bylo uděleno čestné uznání a v roce 1994 se stal vítězem a laureátem soutěže "Beethovenův Hradec" v Hradci nad Moravicí. Účastnil se také interpretačních kursů u prof. Igora Bezrodného v německém Výmaru.Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí (Zagrebská filharmonie, Filharmonie Košice, Komorní filharmonie Pardubice, Filharmonie Hradec Králové, Virtuosi Pragensis atd.). V roce 2000 provedl k 250. výročí úmrtí J.S.Bacha kompletní provedení Sonát a Partit pro sólové housle na festivalu Smetanova Litomyšl.
S Wihanovým kvartetem získal první cenu na Pražském jaru 1988 a první místo na Mezinárodní soutěži smyčcových kvartet v Londýně v roce 1991. Zároveň s tímto oceněním získal soubor i cenu publika. Pak už následovala četná evropská turné do klasických zemí komorní hudby, ale také do Singapuru, Jordánska, Austrálie, Nového Zélandu, Japonska a USA.
Pro mnohé české nahrávací společnosti natočilo Wihanovo kvarteto více než 40 CD. Během roku 2005 dokončilo nahrávku kompletního kvartetního díla L.van Beethovena.
Od října 2008 do března 2009 na šesti koncertech v sále Anežského kláštera v Praze Wihanovo kvarteto provedlo všech 16 kvartet L. van Beethovena. Celý cyklus se natáčel na CD a DVD ( část) a byl vydán u anglické společnosti Nimbus Alliance.
U této společnosti také v roce 2009 vyšla zcela unikátní nahrávka 24 Capriccií pro sólové housle v úpravě pro smyčcové kvarteto ( William Zinn ).
Leoš Čepický roce 2002 natočil pro vydavatelství Multisonic sólové CD, Sonáty a Partity pro housle J.S.Bacha. Reedice tohoto CD vyšla v roce 2016 u Nimbus Alliance. U stejné společnosti vyšlo v roce 2013 Čepického sólové CD, kde je jeho klavírním partnerem Ivan Klánský. Poslední víkend v březnu 2018 provedl společně se Stanislavem Boguniou na dvou koncertech všech 10 Sonát Ludwiga van Beethovena .

Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. V roce 2017 se Leoš Čepický stal koncertním mistrem Pražského komorního orchestru bez dirigenta.


Hraje na housle z dilny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesu 1741.

Viktor Mazáček

2. housle

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Štětiny a Akademii múzických umění absolvoval u profesora Ivana Štrause. Od roku 1994 je členem skupiny 1. houslí orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a spolupracuje s mnoha renomovanými ansámbly jako jsou Konvergence, Camerata Bohemica a Capella Regia Praha. Je koncertním mistrem Komorního orchestru Dvořákova kraje. Od roku 2015 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jiří Poslední

viola

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. Ziky a komorní hru u Josefa Vlacha a Viktora Moučky z legendárního Vlachova kvarteta. Je vyhledávaným komorním hráčem. Účinkoval mimo jiné v souborech Šroubkovo kvarteto, Joseph trio, Pražští barokní sólisté a Capella Regia Praha. Pravidelně vyučuje na mezinárodních kurzech komorní hudby Ameropa v Praze. V roce 1997 se stal členem violové skupiny orchestru České filharmonie. Od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Jakub Dvořák

violoncello

Hudební vzdělání získal v Praze jako soukromý žák prof. Mirko Škampy. Po ukončení studia na gymnáziu byl přijat na pražskou Akademii múzických umění, kde ve třídě prof. Rudolfa Lojdy v roce 1990 absolvoval. Již od svých studentských let spolupracoval s řadou komorních orchestrů a souborů (Concertino Notturno Praha, Joseph trio, Musica Gaudeans, Virtuosi di basso, Capella Regia Praha). V roce 1997 se stal členem violoncellové skupiny orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

 

Praha, Česká republika

  • Facebook

©2018 by Czech Philharmonic Quartet

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now