top of page
_DSC7937.jpg

O NÁS

České filharmonické kvarteto 

vzniklo v roce 2000 z iniciativy členů České filharmonie. Kvarteto vystupuje ve složení: Leoš Čepický 1. housle, Viktor Mazáček 2. housle, Jiří Poslední viola a Jakub Dvořák violoncello. Výborné individuální dispozice všech hráčů a jejich dlouholeté zkušenosti v komorní hře jsou velkým vkladem pro prvotřídní interpretaci skladeb. Zvuk kvarteta, který je typický pro českou kvartetní školu, je vysoce ceněn odbornou kritikou.


ČFK účinkuje pravidelně v komorních cyklech České filharmonie, na festivalech a v koncertních řadách Kruhů přátel hudby po celé České republice a v zahraničí (Velká Británie, Lucembursko, Německo, Japonsko, Izrael, Čína, Slovensko).


Kvarteto se podílelo na japonském projektu Terapie Mozartem, v rámci kterého nahrálo řadu Mozartových komorních skladeb. Pro významný japonský label Octavia Records soubor také natočil Mozartovy „Haydnovské“ a „Pruské“ kvartety.


Na podzim roku 2017 kvarteto vydalo pod nakladatelstvím Arco Diva krásné CD se skladbami Leoše Janáčka „Po zarostlém chodníčku“ a „V mlhách“, tedy s úpravami těchto klavírních cyklů pro smyčcové kvarteto. Od té doby je velkým propagátorem těchto děl, která uvádí po celé republice. První cyklus byl s velkým ohlasem hrán i v Japonsku na turné v r. 2018.

 

V sezóně 2019 natočilo na CD první čtyři kvartety skladatele Jaroslava Krčka, v roce 2021 další čtyři kvartety a v současné době se připravuje na premiéry třetí série jeho kvartetů, jako i na jejich zvěčnění na CD. (V sezóně 2020 bylo kvartetu bohužel zrušeno kvůli celosvětové pandemii mnoho zajímavých projektů, včetně turné po Japonsku a Itálii, ale například účinkování na festivalu Dvořákova Praha, festivalu Jakuba Jana Ryby, nebo Forfest v Kroměříži se uskutečnit podařilo.)

V aktuální sezóně kvarteto vycestovalo na festivaly do slovenské Levoči a lucemburského Bourlingsteru.

O nás: About

HRÁČI KVARTETA

Leos_Cepicky_09_(c)_PetraHajska-0.jpg

Leoš Čepický

1. housle

Konzervatoř v Pardubicích absolvoval v roce 1985 ve třídě prof. Ivana Štrause. Na Akademii múzických umění v Praze studoval housle u prof. Jiřího Nováka a komorní hru ve třídě prof. Antonína Kohouta (oba členové Smetanova kvarteta). Na AMU se stal primáriem Wihanova kvarteta, jehož členem je dodnes.

Zúčastnil se jak sólových tak i kvartetních soutěží. V Kocianově houslové soutěži v Ústí nad Orlicí zvítězil v roce 1981 s titulem laureáta. Často vystupuje jak na sólových recitálech tak i a na koncertech s orchestrem doma i v zahraničí.

Od roku 2007 vyučuje hru na housle na AMU v Praze a v září 2010 byl jmenován vedoucím strunné katedry HAMU. 


Hraje na housle z dilny Mistra houslaře Jana B. Špidlena, kopie Guarneri del Gesu 1741.

Více se dozvíte na stránkách

www.cepicky-violin.com

Mazacek_Viktor_hires_1_(c)_PetraHajska.j

Viktor Mazáček

2. housle

Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. Jaroslava Štětiny a Akademii múzických umění absolvoval u profesora Ivana Štrause. Od roku 1994 je členem skupiny 1. houslí orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a spolupracuje s mnoha renomovanými ansámbly jako jsou Konvergence, Camerata Bohemica a Capella Regia Praha. Je koncertním mistrem Komorního orchestru Dvořákova kraje. Od roku 2015 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Posledni_Jiri_hires_1_(c)_PetraHajska.jp

Jiří Poslední

viola

Absolvoval Pražskou konzervatoř ve třídě prof. J. Ziky a komorní hru u Josefa Vlacha a Viktora Moučky z legendárního Vlachova kvarteta. Je vyhledávaným komorním hráčem. Účinkoval mimo jiné v souborech Šroubkovo kvarteto, Joseph trio, Pražští barokní sólisté a Capella Regia Praha. Pravidelně vyučuje na mezinárodních kurzech komorní hudby Ameropa v Praze. V roce 1997 se stal členem violové skupiny orchestru České filharmonie. Od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

Dvorak_Jakub_hires_2_(c)_PetraHajska.jpg

Jakub Dvořák

violoncello

Hudební vzdělání získal v Praze jako soukromý žák prof. Mirko Škampy. Po ukončení studia na gymnáziu byl přijat na pražskou Akademii múzických umění, kde ve třídě prof. Rudolfa Lojdy v roce 1990 absolvoval. Již od svých studentských let spolupracoval s řadou komorních orchestrů a souborů (Concertino Notturno Praha, Joseph trio, Musica Gaudeans, Virtuosi di basso, Capella Regia Praha). V roce 1997 se stal členem violoncellové skupiny orchestru České filharmonie. Je vyhledávaným komorním hráčem a od roku 2000 se intenzivně věnuje práci Českého filharmonického kvarteta.

O nás: Team Members
bottom of page